Ako vzniklo Vzdelávacie centrum v Írsku

Vzdelávacie centrum pre slovenské deti v Írsku založila Mária Pacherová v roku 2007. Po presťahovaní do Írska so synom Andrejom jej chýbala práca s deťmi, ktorej sa venovala vo voľnom čase na Slovensku. Keďže Andrej potreboval absolvovať pravidelné komisionálne skúšky zo slovenského jazyka, hľadala tiež cestu, ako mu prípravu na skúšky uľahčiť a na pár týždňov si zavolala učiteľskú posilu zo Slovenska. Neskôr zistila, že tieto problémy trápia nejedného slovenského rodiča v Írsku. To ju inšpirovalo hľadať dlhodobejšie a rozsiahlejšie riešenie. S pomocou sa jej podarilo nájsť školu v centre Dublinu, kde v jednej triede začalo prvé vyučovanie pre slovenské deti v Írsku.

Vzdelávacie centrum dnes

Vzdelávacie centrum pre slovenské deti v Írsku poskytuje doplnkové vzdelávanie v oblasti slovenského jazyka, literatúry, vlastivedy a histórie. Už ôsmy rok funguje v priestoroch Mount Carmel Secondary School na Kings Inn v Dubline 02. Každú druhú sobotu sa u nás stretáva v priemere 150 detí od škôlkarov až po maturantov. Vyučovanie vedie kvalifikovaný pedagogický zbor s bohatými učiteľskými skúsenosťami. Hodiny prispôsobujeme individuálnym potrebám jednotlivých ročníkov a tešíme sa veľkej účasti detí ako zo slovensky tak aj bilingválne rozprávajúcich rodín.

Čo je poslaním Vzdelávacieho centra

Hlavnou funkciou Vzdelávacieho centra je poskytovať doplnkové vyučovanie slovenského jazyka, literatúry, vlastivedy a histórie. Počas dvoch vyučovacích sobôt v mesiaci majú deti možnosť pripravovať sa na rozdielové skúšky a zdokonaľovať sa v materinskom jazyku. Vzdelávacie centrum je tak dôležitou súčasťou v udržiavaní kontaktu so Slovenskom a v procese návratu slovenských rodín domov a to z viacerých dôvodov. Na ukončenie povinnej desaťročnej školskej dochádzky na Slovensku je potrebné pravidelne absolvovať rozdielové skúšky zo slovenského jazyka. Tie aj vďaka celoročnej príprave vo Vzdelávacom centre väčšinou prebiehajú hladko. V rámci vedenia Centra sa snažíme individuálne komunikovať so školami na Slovensku, v ktorých sú naši žiaci zapísaní a spoločne vždy nájsť najvýhodnejšie riešenie pre všetky zúčastnené strany. Pri návrate na Slovensko tak majú študenti omnoho vyššiu šancu bezproblémovo sa zaradiť do slovenského akademického systému. Pravidelné používanie jazyka mimo domáceho prostredia má tiež pozitívny vplyv pri začlenení do prostredia, v ktorom je využívaný oficiálne.

Mimoškolské aktivity Vzdelávacieho centra

Dôležitou súčasťou Vzdelávacieho centra sú okrem výučby slovenského jazyka a histórie aj mimoškolské aktivity. Tieto sa snažíme zaraďovať do školského programu pravidelne a sezónne. Prostredníctvom tvorivých dielní utvrdzujeme v žiakoch a študentoch nadobudnuté vedomosti o kultúre a zvyklostiach Slovenska tvorivou a pútavou formou. Deti tu tiež v neformálnejšom prostredí môžu rozvíjať triedne priateľstvá a nachádzať nové. V predvianočnom čase Vzdelávacie centrum každoročne navštevuje Mikuláš. Okrem ďalšieho obohatenia aktivít v Centre so sebou každoročne prináša aj poďakovanie rodičom a deťom za dlhoročnú priazeň a podporu. Pri všetkých mimoškolských aktivitách pracujú žiaci a študenti v zmiešaných skupinách rôzneho veku, čo prispieva k budovaniu sociálnych zručností.

Financovanie Vzdelávacieho centra

Dva najväčšie finančné zdroje Vzdelávacieho centra sú Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSZZ) a rodičovské príspevky na činnosť. Vzdelávacie centrum sa každoročne teší finančnej podpore ÚSZZ. Z tejto dotácie financujeme väčšinu príspevkov na cestovné a stravu pre pedagogický personál, poplatky za prenájom priestorov a povinnú poistku, každoročný nákup učebníc a učebných pomôcok. Aj vďaka tejto výraznej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sme boli v posledných rokoch schopní udržať rodičovské príspevky bez ďalšieho zvyšovania, ponúknuť miesta aj rodinám, ktorých finančné možnosti im nedovoľujú uhrádzať poplatok v plnej výške či poskytovať zľavu viacdetným rodinám.