Vzdelávacie centrum v Dubline opäť otvára brány

Vzdelávacie centrum pre slovenské deti v Írsku pokračuje v Dubline aj v školskom roku 2022/2023. Deti a rodičov čaká 18 vyučovacích sobôt, počas ktorých sa žiaci a študenti budú zdokonaľovať v materinskom jazyku a rozširovať svoje vedomosti o slovenskej histórii a tradíciách. Vyučovanie je doplnené o poškolské aktivity v podobe tvorivých dielní, workshopov či tématických dní.

Vo Vzdelávacom centre sme úspešne otvorili už šestnásty školský rok. Každú druhú sobotu sa v centre Dublinu v priestoroch prenajatej Mount Carmel Secondary School stretáva v priemere 150 detí žiakov a študentov. Pod vedením 12 kvalifikovaných učiteliek, Sloveniek, po slovensky učia o slovenskej histórii, tradíciách a kultúre. Vzdelávacie centrum navštevujú deti, ktoré majú jedného či oboch rodičov slovenskej národnosti. Na hodinách sa pripravujú na rozdielové skúšky a spoločne sa zdokonaľujú v slovenskom jazyku. Aj v školskom roku 2022/2023 sú pre deti pripravené rôznorodé aktivity po škole. Nesmú chýbať tématické tvorivé dielne, z ktorých si žiaci odnášajú okrem vlastnoručne vyrobených drobností aj vedomosti o slovenských zvyklostiach a tradíciách. Deti najviac zaujíma história a významné slovenské osobnosti. "Aj napriek tomu, že moji študenti na Slovensku nežijú a navštevujú ho len počas prázdnin, majú k nemu obzvlášť silný citový vzťah. Najviac ich zaujímajú a nadchýnajú rôzne medzníky a míľniky v našej histórii, ktoré viedli k vzniku samostatnej Slovenskej republiky (ktorej tridsiate výročie si tento rok pripomíname). Na našich hodinách nechýba ani sledovanie slovenskej filmovej tvorby, ktorá prináša množstvo podnetov pre podnetnú diskusiu. Témy ako plusy a mínusy Slovenska verzus Írska ponúkajú zaujímavé pohľady dospievajúcich mladých, vyrastajúcich v Írsku, so silnou slovenskou národnou identitou", hovorí učiteľka deviateho ročníka  a strednej školy - Jana Elias. Deti žijúce v Írsku sa do sobotnej školy tešia aj vďaka kamarátskym väzbám, ktoré si tu vytvorili. Práve tie pomáhajú budovať a udržiavať ich vzťah k Slovensku aj za hranicami.

Jesenné tvorivé dielne vo Vzdelávacom centre